Výběr garnýží

Dekorace oken by se neměly podcenit, dokáží dotvořit interiér k nepoznání. Při výběru závěsného systému si nejdříve musíme ujasnit několik věcí: Zdali potřebujeme funkční systém či jen dekoraci, zdali budeme chtít záclonu i závěs nebo nakombinujeme látky například s roletami.
Z těchto dotazů nám vyplyne, zdali potřebujeme jednořadý či víceřadý systém. Můžeme volit mezi garážovými tyčemi či kolejnicemi. Tyče jsou zpravidla výraznými solitéry, zatím co kolejnice bývají techničtějším řešením. Dají se schovat do podhledu či kastlíku, tak aby nebyli vidět.
Důležité je i stanovení jestli budeme záclony a závěsy rozhrnovat a případně jak a kde. Existují ovládací tyčky nebo provázkové systémy, které pohybují jezdci či kroužky v kolejnici nebo garnýži.
Dalším bodem je, kam se bude systém připevňovat, do stropu či do zdi a jeli podklad dostatečně pevný.
Obecně platí, že k šířce okna přičteme na každou stranu 15 cm a dostaneme délku garnýže. Máme-li malá okna, můžeme zvolit přesahy delší, opticky se nám tak okno zvětší. Luxusně pak vypadají garnýže přes celou šířku místnosti, musíme však počítat s vyšší spotřebou látky. S délkou souvisí i správný průměr tyče případně síla kolejničky a počet konzolek, aby nedocházelo k prohnutí. U konzolek opět obecně platí, že by měly být v závislosti materiálu tyče ve vzdálenosti od 70 do 150 cm od sebe. Kroužky nebo šneky připevňujeme zhruba po 8 cm.

 

garnýž

Archiv

2017 2016

Novinky na email

Máte-li zájem o měsíční zasílání zajímavostí ze světa interiérového designu nechte nám na sebe kontakt.

 
Posuň nahoru